Божою ласкою князь Шварценбергу...

Авторські статті на нумізматичну тематику

Божою ласкою князь Шварценбергу...

Непрочитане повідомлення Dorvard » 19 лютого 2013, 17:08

543:423383.jpg

На відбитку – німецький талер 1696 року, карбований від імені князя Фердінанда Вільгельма Ойзебіуса.

На лицьовому боці монети - повернуті вправо профільні погрудні зображення самого князя та його дружини Марії Анни фон Зульц. Князь зображений у довгій перуці алоанж, яка ввійшла в моду за часів правління французького короля Людовіка XIV. Поверх його розкішних лат накинутий плащ, застібнутий брошкою на правому плечі. Груди прикрашає ланцюжок з орденом Золотого Руна.
По колу – напис латинською мовою: «FERDINAND • ET MARIA • ANNA •», що в перекладі означає «Фердінанд та Марія Анна».

На реверсі, по центру монети, в обрамленні горностаєвої мантії, що увінчується двома князівськими коронами – символами титулу - зображено герби родів Шварценбергу та Зульцу. Вище – рік карбування монети: 1696.
По колу – напис латинською мовою, який є продовженням тексту на аверсі: «D : G •PRINC Â SCHWARZENBERG • HÆRES • LANDGRAVIA • IN SVLZ •», що в перекладі означає «Божою ласкою князь Шварценбергу, спадкоємець ландграфства Зульц».

З лівого боку зображено герб Фердінанда Шварценберга, з правого – його дружини Марії фон Зульц. Зупинимося детальніше на кожному з них.

Історія роду та герба Шварценбергів розпочалася з Еркінгера, роду Зайнсхайм (1362-1437), який, отримавши у власність маєток Шварценберг (з нім. «Чорна гора»), почав себе називати Зайнсхаймом із Шварценбергу. В 1429-му отримав баронство. Був двічі одружений та мав 14 дітей. Родовим гербом слугував йому простий рицарський щит з блакитно-сріблястими полосами, такими ж, що прикрашають першу та четверту четверті герба Шварценберга на описаній монеті. Що ж до другої та третьої четвертей, то існує легенда, що після завоювання у 1599 році турецької фортеці Рааб (сучасне угорське місто Дьор), Адольф Шварценберг, проходячи по полі битви, всіяному ворогами, побачив ворона, який, сидячи на голові турка, викльовував тому око. Побачене так вразило Шварценберга, що він розповів про це імператорові, а той у свою чергу дозволив йому розмістити цей сюжет на власному гербі. Разом з правом додати у сімейний герб нове поле, за неймовірну звитягу у тій битві Адольф Шварценберг також отримав тоді і титул імперського графа.
Овальний герб Фердінанда обрамлений орденом Золотого Руна, що був дарований іспанським королем 1688 року.

Що ж до герба Марії Анни фон Зульц, то три червоні шпилі на срібному полі у першій та четвертій четвертях символізують графство Зульц. У другій і третій четвертях розташована палаюча колода, що символізує домініон Брандіс. А на центральному щитку – герб Клетгау: три золотих снопи. У 1410 році, внаслідок одруження Урсули фон Габсбург-Лауфенбург з графом Рудольфом ІІІ фон Зульц, графство Клетгау перейшло до графів Зульц.
Після весілля Марії Аннти фон Зульц з князем Фердінандом 22 травня 1674 року землі Зульцу та Клетгау (як і право карбувати монети) перейшли до дому Шварценбергів. У 1687 році Фердінанд фон Шварценберг додав ці землі до своїх володінь.

Нижче, під гербами – позначення ініціалів монетного майстра – Матіаса Міттермаєра з Вафенбурга, який працював на віденському монетному дворі з 1679 по 1705 рр. Штемпелі під його керівництвом різьбив Йоганн Міхаель Хоффманн.

Причин карбування монети насправді може бути більше, ніж здається. За однією інформацією, монета карбована на честь одруження Фердінанда, за іншою - для підтвердження права Марії Анни карбувати монети для графств Зульц та Клетгау. Достеменно відомо лише те, що жило подружжя у Відні, в коханні та мирі з трьома дітьми.

Наслідники Шварценбергів живуть і сьогодні. Щоправда, на відміну від своїх німецьких пращурів, вважають себе чехами, адже як вони самі кажуть, більшість їхньої нерухомості зосереджена саме в цій країні, та й Чеська Республіка – ближча по духу. А це чи не найголовніше.

Rand.com.ua ©
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Аватар користувача
Dorvard
Адепт
 
Повідомлення: 331
З нами з: 26 липня 2012, 10:51

Re: Божою ласкою князь Шварценбергу...

Непрочитане повідомлення erinaceus » 20 лютого 2013, 11:25

Дуже ґрунтовна і цікава стаття. Спасибі за інформацію.
Аватар користувача
erinaceus
Адепт
 
Повідомлення: 97
З нами з: 19 вересня 2012, 14:35


Повернутись до Авторські статті

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість

cron