Датовані тауфталяри Гарцу

Авторські статті на нумізматичну тематику

Датовані тауфталяри Гарцу

Непрочитане повідомлення Publisher » 13 жовтня 2012, 16:09

На початку свого існування таляр був не лише платіжним засобом. Завдяки портретам правителів, панорамам міст та безлічі релігійних та світських
сюжетів був він, насамперед, засобом інформації для населення. Найважливішу роль в інформуванні громадян відігравали монети на релігійну тематику, які одночасно слугували і поширенню християнства.

До таких можна віднести ряд талерів з релігійними віршами та висловами, карбовані герцогом Саксен-Готи Ернстом (1640-1675), тауфталери саксонських герцогів Штольберг (1704-1738), таляри на хрещення, карбовані у Магдебурзі (1549) та Гамбурзі (1606-1620; 1635-1668), датовані та недатовані тауфталяри Гарцу. З усього цього різноманіття не можна не виділити саме датовані тауфталяри Гарцу, адже відомо про
них мало, а та інформація, яка є, – часто не доступна широкому загалу нумізматів.

230:281038.jpg


Тауфталяри (нім. «Tauftaler», рос. «Крестильный талер») – талероподібні медалі (так звані «Geschenktaler» – подарункові талери), що слугували дарунком на хрестинах. Монету, зазвичай, дарував хрещений батько своєму похреснику чи похресниці.
Багато таких монет карбувалися на монетному дворі міста Целлерфельда у XVII-XVIII ст.

Целлерфельд – місто в центральній Німеччині, що розташоване в землі Нижня Саксонія. Місто розкинулося у горах Гарцу, відомих своїми срібними копальнями. Родовища срібла тут відкрили ще в 1150 році. У тому самому столітті на основі каплички, збудованої у VIII ст., було засновано бенедиктинський монастир Челла. Проте в 1431 році (за іншими даними 1433р.) його закрив Папа Римський Євгеній IV. Друге дихання Целлерфельд отримав у 1526р., коли на півночі містечка був закладений перший рудник, що зумовило активний розвиток гірничовидобувної промисловості. Розвиток цей продовжувався і в наступні роки. Разом з тим оживав і сам район. Поблизу руїн уже колишнього монастиря Челла почали селитися люди. Більшість з цих поселенців прийшла з саксонських Рудних гір, а також з Богемії та Франції.

8 квітня 1532р. герцог Генріх Брауншвейзький надав Целлерфельду статус вільного міста. Цей статус був надзвичайно важливим для молодого Целлерфельду, оскільки давав право міським жителям варити пиво, проводити ярмарки, пекти хліб, займатися тваринництвом, а також розливати вино. Крім того, жителі звільнялися від мита на торгівлю та переробку, отримували право користуватися лісами, ловити рибу та випасати на лугах свою худобу. Також вони звільнялися від податків та обов’язкової служби при дворі. З приростом населення зростало і значення міста. Тому вже через декілька десятиліть Целлерфельд став столицею брауншвейзького Гарцу.

Своєму розвитку регіон завдячував саме гірничовидобувній промисловості, при цьому більшість жителів міста працювала або в штольнях, або на фабриці по виробництву гачків та спиць. З початку XVII ст. у Гарці почали карбувати срібні монети. Тут відбувався увесь виробничий процес: від видобутку срібловмісної руди до її обробки, плавки та карбування монет.

У Клаусталі, гірському містечку поблизу Целлерфельда, гірничодобувна промисловість почала розвиватися на декілька десятиліть пізніше, ніж у Целлерфельді. У 1554р.поселення Клаусталь також отримало статус вільного міста. У 1924р. відбулося об’єднання Клаусталя та Целлерфельда в одне місто під назвою Клаусталь-Целлерфельд. Місто існує і досі.

Однією з основних праць по датованих тауфталерах Гарцу є стаття колекціонера Флороса Катсуороса, надрукована у 1983р. на шпальтах німецького нумізматичного журналу. На основі власної колекції монет, а також аналізуючи результати аукціонних продажів, записи з гірничорудних архівів та наявну нумізматичну літературу з цієї тематики, автор у своїй публікації визначає 26 типів датованих тауфталерів.

Більшість різновидів Ф. Катсуорос виділяє завдяки ініціалам монетного майстра, рокам карбування, зазначених на монетах, та різновидам штемпеля, і як наслідок – незначним змінам в легенді та зовнішньому оформленні монети. Щоправда, впродовж усіх років зображення на тауфталерах були досить сталими – до цього зобов’язувала тематика.

На аверсі зображали сцену хрещення Ісуса Христа у ріці Йордані. Зліва від центральної постаті Христа – Іван Хреститель, який проводить помазання. Над їхніми головами у вигляді літаючого голуба – Дух Божий, над яким у промінні розміщено слово «Бог» староєврейською. Нижче викарбувані слова: «Це є мій любий син. Дивись, це ваш Бог, який запитує сина про гріх. Через обов’язок проявляється вся справедливість». По колу монети – напис, що
перекладається як «Хрестимо тебе в ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа». На реверсі, під цікавим квітковим орнаментом, який змінювався від майстра до майстра, міг бути дев’яти- чи одинадцятирядковий напис німецькою, що можна перекласти як: «Бог батько через (о) хрещення дитини бере її (мене) до Сина Божого та її кров’ю робить її (мене) справедливою та доброю», та ініціали монетного майстра. В самому орнаменті (на більшості монет) – рік карбування. Напис на реверсі по колу: «WER GLAUBT UND GETAUFT WIRD DER WIRD SELIG WERDEN. Marci.1616» – «Хто повірить та охреститься, той стане блаженним (щасливим). Марк.1616» – (цитата з Євангелія від Марка). Часто цифри «1616» хибно вважають датою карбування монети. Насправді, це лише частина кругової легенди, яка вказує на цитату з Євангелія від Марка.

Хронологічні рамки карбування датованих тауфталярів Гарцу – 1696-1767 рр. Першій рік – найменш поширений у колекційних станах, тому користується неабиякою популярністю. Найрідкісніші – тауфталяри 1763 року, карбовані усього двома різновидами штемпеля – по 24 і 500 відкарбованих монет відповідно. Окрім одноталярових монет, також трапляються рідкісні подвійні екземпляри та номіналу в 1 ½ талера. Завдяки великому діаметру (52 мм) одноталярові монети на хрещення нерідко плутають з рейхсталерами подвійного номіналу або настільними медалями.

У каталогах тауфталяри, описані Ф. Катсуоросом, позначають його прізвищем та визначеним порядковим номером, наприклад «Katsouros 10». Звичайно, праця Ф. Катсуороса не дає відповіді на усі запитання, адже, як зізнається сам автор, до певного періоду часу він вважав 1697 рік початком карбування тауфталярів, аж допоки на одному з європейських аукціонів не придбав монету, карбовану роком раніше.

Вважаємо, що наша стаття стане поштовхом для більш глибокого дослідження датованих тауфталярів Гарцу, адже вони безумовно заслуговують на увагу широкого кола колекціонерів.

"Нумізматика і Фалеристика" №4 2011
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Аватар користувача
Publisher
Адміністратор сайту
 
Повідомлення: 1037
Images: 18
З нами з: 15 червня 2012, 11:42

Повернутись до Авторські статті

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість

cron