Талер в грошовому обігу України. Частина I

Авторські статті на нумізматичну тематику

Талер в грошовому обігу України. Частина I

Непрочитане повідомлення Publisher » 03 листопада 2012, 12:33

В Європі талер як важка срібна монета (вага близько 24–31 г) виникла у кінці ХV ст. в результаті різкого знецінення срібних монет денарієвого типу, необхідності потреб ринку в умовах зародження капіталістичних відносин та збільшення видобутку срібла. Період обігу цієї високопробної монети в окремих країнах тривав до кінця ХІХ ст. Перші талери були карбовані у 1484 р. ерцгерцогом Тіролю Сигізмундом (1439–1496). Маса монети дорівнювала одній унції і складала 31,83 г (29,232 г чистого срібла) 937,5 проби.

Зростання видобутку срібла в Тіролі, Саксонії, Чехії, приплив великої маси цього металу із Америки, після її відкриття у
1492 р. Колумбом, вдосконалення техніки відділення срібла відпороди, дали можливість приступити до випуску талера практично в більшості країн Європи.

Спочатку ця монета називалася гульденгрош («важка монета») і дорівнювала 60 крейцерів або 21 грошену або 1 гольдгульдену. Серед перших гульденгрошенів, поряд із Саксонськими, з’явилися чеські капмютцеталери, які карбувалися з 1518 р. в Іоахімській долині, де були срібні копальні, які приносили великі прибутки династії Габсбургів та сеньйорам (7 братам ) Шлік. З середини 20-х рр. ХVІ ст. за цими монетами закріпилася назва «Іоахімсталери». Пізніше у Європі за основу було взято другу половину слова – талер, а в Московській державі – першу, тобто єфимок.

У 1566 р. в Священній римській імперії розпочали карбування рейхсталера – імперського талера. Через деякий час він вийшов за межі Німеччини і став перебувати в грошовому обігу майже всієї Північної Європи. На півдні Німеччини поширюється назва талера «рейхсгульден» – срібний еквівалент золотому гульдену. У Франції талери почали називати «екю», в Італії –«скудо», в Іспанії, Мексиці, Південній Америці – «песо», в країнах Скандинавії – «далер». Назва «талер» зберігається і в американському доларі. Хоча талер вважався найбільш сталою лічильною і ваговою грошовою одиницею на протязі чотирьохсот років, він теж піддавався знеціненню. В Німеччині видавалися спеціальні імперські статути, які регулювали грошовий обіг, затверджували обов’язкову монетну стопу. Але силовими методами впливати на ринок було важко. Талери у кінці ХVІ – в першій половині ХVІІІ ст. карбувалися на монетних дворах Німеччини (Священної римської імперії), Чехії, Італії, Іспанії, Іспанських Нідерландів, Голландії, Швеції, Австрії, Угорщині, Швейцарії, Литві та Польщі.

Взагалі талери були спочатку «монетами для багатих», їх збирали у своїх скарбницях королі, князі, графи, герцоги, кардинали, гетьмани, магнати, шляхта, купецтво. Ними сплачували борги, контрибуцію, скупляли землю, маєтки, наймали військо, викупляли полонених, здійснювали торгівельні операції на міждержавному рівні. Проте талер поступово пристосувався до повсякденного торгівельного життя і його починають використовувати в кінці ХVІ ст. вже на ярмарках і місцевих торгах середні верстви українського міста.

уривок з "Талер в грошовому обігу України кінця ХVІ – першої чверті ХV"
Аватар користувача
Publisher
Адміністратор сайту
 
Повідомлення: 1037
Images: 18
З нами з: 15 червня 2012, 11:42

Повернутись до Авторські статті

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість

cron