Таляр. Коротка історична довідка

Основне обговорення, правила форуму, новини, події

Таляр. Коротка історична довідка

Непрочитане повідомлення Publisher » 18 червня 2012, 13:27

Талер (таляр) — (стар.нім.: Thaler; швед. і норв.: Daler; нід. Daler пізніше нід. Daalder; португ.: Dolera; англ. Thaler; чеськ.: Tolar, словенськ.: Tolar; білоруськ.: Таляр; мадьяр.: Tallér) — назва великої срібної монети, яка перебувала у грошовому обігу багатьох країн Європи в 16-19 ст.

Перші монети талярного типу розпочав карбувати ерцгерцог Тіролю Сиґізмунд (1439-96) в 1484. Маса монети початково дорівнювала унції і становила 31,83 грама (29,23 г чистого срібла 937,5-ї проби). Перші таляри карбувалися у невеликій кількості. Спочатку монета мала однакову вартість із золотим гульденом (60 крейцерів), тому її називали гульденгрош або гульдинер. Зростання виробництва срібла в Європі (Тіроль, Чехія, Саксонія) і вдосконалення техніки карбування монет дало можливість випустити велику монету, яка залишалась стандартом для європейських срібних монет впродовж чотирьохсот років.

7:Guldiner_1486_K170.jpgУ 1518 граф Штефан Шлік започаткував у богемському місті Іоахімов (Яхимові в Богемії, нині Чехія) — широкомасштабне карбування срібних гульденів (гульденгрошенів), які з 1525 почали називати «іоахімсталерами» (нім. 'Joachimsthaler') — від назви міста нім. Joachim, (чеськ. Jáchymov) + Thal (нім. долина), а згодом просто талерами (талярами). У Московському царстві їх також часто називали єфимками. У 1528 відкарбовано 2,28 млн талярів. За зразком таляра розпочалася емісія монет в ін. німецьких державах. Монетна реформа, пов'язана з поширенням Т., швидко охопила всю Німеччину і проводилась під контролем імператора. У 1524 Карл V (1519-56) у місті Еслінгем запровадив монетний статут, згідно з яким основною ваговою одиницею срібла стала кельнська марка, з якої карбували 8 талярів. Маса одного таляра становила 29,43 г. (27,41 г. чистого срібла). Нова монета, що одержала назву імперського таляра оцінювалася у 72 крейцери.

8:Joachimsthaler_H67.jpg


Обіг талерів у Німеччині продовжувався до 1907, а в окремих країнах ще довше. Назва «талер» збереглася у дещо зміненій формі грошових одиниць багатьох країн світу: у англосаксонських - долар, у Голландії - даальдер, у Скандинавських країнах - далер, в Італії - талеро, у Польщі - таляр тощо. Лише окремі європейські країни випускали монети типу талера під іншими назвами: наприклад, Іспанія (песо, піастр), Франція (екю), Англія (крона), Росія (рубль, єфімок). Талери були популярними у грошовому обігу на українських землях у 16-18 ст. Поширеними були талери Голландської республіки, іспанських Нідерландів, Священної Римської імперії. У Польщі перші талери відкарбував Сигізмунд І Старий у 1533 на Торунському монетному дворі.

У Великому князівстві Литовському монети типу талера запровадив у 1547 Сигізмунд II Август. Регулярну емісію цих монет розпочав у 1580 король Стефан Баторій. Талери коронні випускалися у місті Олькуші, а талери литовські - у місті Вільно (їхня маса становила бл. 28,5 г; 24,3 г чистого срібла).

Незважаючи на те, що стаття взяти з Вікіпедії, ми з радістю можемо розмістити саме Ваше дописане та дороблене творіння та талярову тему.

___________________________________________________________________________________________
теги: таляр, даальдер, далер, долар, гульден, іоахмсталер, єфимок
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Аватар користувача
Publisher
Адміністратор сайту
 
Повідомлення: 1057
Images: 18
З нами з: 15 червня 2012, 11:42

Повернутись до Загальний розділ

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість

cron